Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Olesno. Wydatki mniejsze niż dochody
WYDARZENIA - Region Dąbrowski
wtorek, 28 lutego 2017 18:48

O ponad siedemset tysięcy złotych mniejsze są wydatki niż dochody gminy Olesno w 2017 roku. – Nadwyżkę w budżecie chcemy przeznaczyć na spłatę starych zobowiązań. Zresztą nasza gmina ma jedną z najmniejszych stóp procentowych zadłużenia w Małopolsce – podkreśla wójt Witold Morawiec. Świadoma polityka finansowa samorządu ma swoje głębokie uzasadnienie. Gmina czeka na środki unijne, potrzebuje także finansowego „oddechu” chociażby w związku z planami budowy sali gimnastycznej w Oleśnie. Budżet gminy na 2017 roku zakłada dochody w kwocie 24.845 miliona złotych. Wydatki opiewają na niecałe 24.1 miliona złotych. Gros tej kwoty stanowią koszty utrzymania sieci szkół i przedszkoli. 10 tysięcy złotych to dotacja dla Małopolskiej Izby Rolniczej. 400 tysięcy złotych to wkład gminy w remont drogi powiatowej, zadanie realizowane jest wspólnie z samorządem powiatu dąbrowskiego. Ponad czterysta tysięcy złotych zapisano na remonty dróg gminnych. Sama oświata, jak już wspomnieliśmy, kosztuje gminę ponad 8.1 miliona złotych.  Z tego cztery miliony to koszt utrzymania szkół podstawowych, półtora miliona przeznaczono na przedszkola, a blisko dwa miliony na gimnazja. Do tego dochodzą koszty dowozu dzieci: ponad 320 tysięcy złotych, utrzymanie świetlic, nauczanie indywidualne, dokształcanie nauczycieli. Blisko 1.3 miliona złotych to wydatki na działanie Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej w Oleśnie.

W tej sumie są m.in. koszty dopłacania do pobytu osób w Domach Pomocy Społecznej – 250 tysięcy złotych, ośrodkach wsparcia dziennego, wypłata zasiłków okresowych, stałych, pomoc w zakupie leków, węgla, dożywianie dzieci, utrzymanie świetlic szkolnych. W dziale Rodzina zapisano 7.6 miliona złotych. Z tego pięć milionów to wypłata zasiłków w ramach rządowego programu: Rodzina 500+. – Pomocą objętych jest około czterystu rodzin, w sumie pieniądze wypłacamy na ponad 900 dzieci. To pierwszy realny program wsparcia polskiej rodziny. Pozwala na zachowanie bezpieczeństwa socjalnego i mam nadzieję, że przyczyni się także w niedalekiej przyszłości do wzrosty populacji w naszej gminie. Program realizujemy bez problemu, środki wpływają na czas. Sama ustawa jest jasna i przejrzysta – ocenia wójt Witold Morawiec. W dziale Rodzina jest także kwota ponad 2.6 miliona złotych (wypłata alimentów oraz zasiłków rodzinnych). Dwa miliony kosztuje utrzymanie tak zwanej gospodarki komunalnej (odpady, ścieki, dostarczanie wody, kanalizacja i oświetlenie ulic). 760 tysięcy złotych otrzyma kultura: domy kultury, świetlice, kluby, biblioteka. Blisko sto tysięcy zapisano na pomoc jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, a 220 tysięcy na kulturę fizyczną (kluby sportowe).  Na inwestycje przeznaczono ponad milion złotych.
Wydatki majątkowe budżetu Gminy Olesno na rok 2017 roku:  400 000; przebudowa drogi powiatowej nr 13314K Podborze - Swarzów w miejscowości Podborze w km 0+460 - 1+808" 280 000 - wspófinansowanie budowy chodnika w Wielopolu, 20 000 - współfinansowanie budowy chodnika w Zalipiu 50 000; Informatyka 153 600 (Projekt pt. "Centrum Usług Wspólnych) - budowa systemu zarządzania bezpieczeństwem teleinformatycznym w gminie. Gospodarka Komunalna i Ochrona Środowiska 550 000 (Ochrona środowiska (inwestycje wodno - kanalizacyjne), Zagospodarowanie przestrzeni publicznej miejscowości, w ramach programów rewitalizacji, - Poprawa estetyki i funkcjonalności obiektów użyteczności publicznej PROW na lata 2014-2020: - Podstawowe usługi i odnowa wsi (drogi lokalne, infrastruktura wodno - kanalizacyjna, kultura, ochrona zabytków, odnowa wsi), - LEADER.  Nasz budżet jest budżetem zrównoważonego rozwoju, nie zadłużamy gminy, by nie paraliżować samorządu w kolejnych kadencjach – podkreśla wójt Morawiec.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 

Relacje wideo z regionu tarnowskiego

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z portalu bez zmiany ustawień dotyczących "cookies" oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia .